• IB mission statement

The International Baccalaureate aims to develop inquiring, knowledgeable and caring young people who help to create a better and more peaceful world through intercultural understanding and respect. To this end the organization works with schools, governments and international organizations to develop challenging programmes of international education and rigorous assessment. These programmes encourage students across the world to become active, compassionate and lifelong learners who understand that other people, with their differences, can also be right.

zdroj

Misia IB

Cieľom International Baccalaureate je vychovať zvedavých, informovaných a starostlivých mladých ľudí, ktorí budú pomáhať vytvárať lepší a pokojnejší svet prostredníctvom porozumenia a rešpektu medzi kultúrami. Organizácia spolupracuje so školami, vládami a medzinárodnými organizáciami za účelom rozvíjania náročných programov medzinárodného vzdelávania a prísneho hodnotenia. Programy IB povzbudzujú študentov na celom svete, aby sa stali aktívnymi, empatickými a celoživotne učiacimi sa, a aby chápali, že aj iní, akokoľvek odlišní ľudia môžu mať pravdu.